Kas notiek kosmosā

Visiem, kuri kaut reizi izjutuši zinātkāres uzplūdus, palūkojoties zvaigžņotās nakts debesīs, esam izveidojuši šo “Populārzinātniskās bibliotēkas” izdevumu. Tajā vari atrast gan praktiskus padomus astronomijas amatiera karjeras uzsākšanai un pavasarī novērojamo zvaigznāju izpētei, gan informāciju par Latvijas observatorijām, gan stāstus par mūsu kosmosa izpētes entuziastu veikumu.

Gribu vērot debesis – ar ko sākt?
“Ilustrētā Zinātne” iztaujā Latvijas Astronomijas biedrības projektu vadītāju Mārtiņu Gillu un astronomijas amatieri Marinu Šiļinu par pirmajiem soļiem debess novērojumu pasaulē un apskata galvenos astronoma amatiera darbarīkus.

Kas pavasarī redzams zvaigžņotajās debesīs
Tiem, kuri labprāt raugās debesīs, pavasarī atliek arvien mazāk laika spīdekļu aplūkošanai, jo dienas kļūst garākas. Toties gaišās naktis, kas neļauj īpaši labi novērot blāvos miglājus un tālās galaktikas, ir ideāli piemērotas, lai iemācītos pazīt zvaigznājus.

Astronomijas jaunumu kaleidoskops
Zinātnieki identificējuši pirmo “kaulu”, kas satur kopā mūsu galaktiku. Dzīvība varbūt jāmeklē uz pavadoņiem citās planētu sistēmās. Izgudro efektīvu veidu astronautu atkritumu pārstrādei. Atklāta līdz šim lielākā struktūra Visumā. Dzīvības ķīmisko priekšteci uz Zemes atnesa meteorīti. Uz brūnā pundura valda vētrains klimats. Saturna pavadoņa Titāna jūrās peld metāna ledus.

Jaudīgi teleskopi atklāj Visuma pagātni
Pēdējos piecos gados veiktie tālu galaktiku novērojumi ļauj izdarīt secinājumus par zvaigžņu un galaktiku veidošanos Visuma pirmsākumos, kad tā vecums bija mazāks par miljardu gadu. Šajos pētījumos astronomi bieži izmanto metodes, kas atgādina arheoloģijas paņēmienus.

Kā kļūt par astronautu – piedzīvojumi kosmosa nometnē ASV
Arvien vairāk valstu izstrādā kosmiskās programmas, un tām vajadzīgi labi izglītoti un fiziski izturīgi cilvēki, kas gatavi doties izplatījumā. Ceļš līdz tam ir īsts gribasspēka, fiziskās un morālās sagatavotības pārbaudījums. Latvijas jaunieši viesojas ASV Kosmosa un raķešu centra nometnē.

Izplatījumā lūkojamies no sešām observatorijām
Lai gan pasaulē slavenākās un lielākās observatorijas mūsdienās ir izvietotas astronomiskiem novērojumiem labvēlīgākos reģionos, novērojumi notiek arī Latvijā. Mūsu valstī ir trīs profesionālas observatorijas un trīs novērojumu vietas, kas domātas astronomijas popularizēšanai.

Entuziasti Cēsīs būvē atmosfēras zondes
Pagājušajā gadā grupa entuziastu izgatavoja zinātniskiem mērķiem domātu zondi, kas pacēlās līdz stratosfērai 31 kilometra augstumā. Pašlaik Cēsīs top jauna zonde, kuru ar vairākiem baloniem plānots pacelt vēl augstāk un lidojuma gaitu atspoguļot tiešraidē.

Latvieši dodas uz Austrāliju vērot Saules aptumsumu
Pagājušā gada novembrī septiņi latvieši un viens zviedrs devās uz Austrāliju, lai ceļojuma nobeigumā novērotu pilnu Saules aptumsumu. Par to, kā viņi 16 dienās apceļoja pusi kontinenta un ko redzēja ceļā, stāsta ekspedīcijas dalībnieks, astronoms Ilgonis Vilks.

Tālizpēte noder Latvijas tautsaimniecībā
Ar mākslīgo Zemes pavadoņu starpniecību iegūtos satelītattēlus izmanto gan valsts institūcijas, gan privātuzņēmumi. Bez to sniegtās informācijas nav iedomājams lielo lauksaimnieku darbs, tāpat tālizpētes attēli ļauj noteikt meža ugunsgrēkus un neatļautus meža izciršanas gadījumus.

2.29 EUR

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.

Norēķinu iespējas

Abonēt vari arī zvanot
klientu servisam

67292633